Bebek Ritüeli

İstanbul Bebek Ritüeli

Aslında birçok batıl inancın bebek ritüeli gibi çeşitli ritüellerle alakası vardır. Örneğin, sarılık ve diğer hastalıklar yeni doğan bebeğe uğramasın diye hiçbir bebeğe sarı renk elbise giydirilmemektedir. Bununla birlikte sarı renk de zaten 3. çakrayı aktif hale getirdiği için bebeklere uygun değildir.

Asıl Bebek Ritüelleri

Yukarıdaki renk kullanımına ek olarak yöresel anlamda daha fazla uygulanan birçok ritüel bulunmaktadır. Ancak ritüel çeşitleri arasında en çok göze batanı bebeğin ilk banyosunda 41 taş toplanılarak yapılanıydı. Bu 41 taş da banyo suyuna eklenir ve tuz da yine aynı suya atılırdı. Bir de aynı suyun içine ziynet eşyası ya da doğrudan altın da konulurdu. (Çocuk altın gibi bir hayat yaşasın diye yapılırdı.) Sonrasında ise banyo sırasında yanında olan herkes iyi niyet belirtmeye başlardı.

Bebeğin bütün bedeni tuz ile yavaşça ovulur ve en sonunda onu yıkayanın elleri şeker ve una sürülerek çocuğa değdirilmesi sağlanırdı. Banyo sonrası ise sadece 1 taş kenara ayrılır ve geri kalanlar denize atılırdı. O geri kalan 1 taş ise bebek ilk sokağa çıktığında anne babanın yanında taşınır ve eve dönmeden hemen önce denize atılırdı.

Dışarıda da bebeğini ve ailesini bekleyen farklı bir muamele olurdu. Ziyarete gidilen her evde anneye şeker, yumurta ve para ile altın verilirdi.

Bu ritüelin hala devam ettiği bölgeler bulunmaktadır.

Bizimle iletişime geçmek için

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.